Branżowa Szkoła I stopnia - Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie
Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie od prawie 80 lat kształci uczniów na potrzeby lokalnego rynku pracy. Stale dostosowujemy naszą ofertę dydaktyczną do zmieniających się warunków gospodarczych regionu. Nasi absolwenci po ukończonej szkole mogą zatrudniać się w firmach nie tylko na rynku lokalnym, ale i w całym kraju. Absolwenci moga podjąć naukę w Branżowej szkole II stopnia, a nastepnie mogą ubiegać się o przyjęcie na wyższe uczelnie, po uzyskaniu świadectwa dojrzałości.
Zapraszamy do dokładnego zapoznania się z ofertą edukacyjną, wydarzeniami, kadrą pedagogiczną oraz historią naszej szkoły poprzez odwiedziny na stronie internetowej www.zs-bielawa.pl
OFERTA PODSTAWOWA
W roku szkolnym 2025/2026 proponujemy absolwentom 8-klasowej szkoły podstawowej naukę w Branżowej Szkole I Stopnia w zawodzie:
- operator obrabiarek skrawających,
Kształcenie w naszej Szkole opiera się na rzetelnej realizacji podstawy programowej, ścisłej współpracy z pracodawcami i Centrum Kształcenia Zawodowego w celu właściwego przygotowania do egzaminów zawodowych.
Zawód operator obrabiarek skrawających, zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ jest kierunkiem przyszłościowym. Wyposaża uczniów w wiedzę i umiejętności dotyczące eksploatacji obrabiarek skrawających, w tym obrabiarek sterowanych numerycznie CNC. Stwarza to szerokie możliwości późniejszego zatrudnienia, zarówno w firmach mechanicznych, maszynowych, metalowych i wszędzie tam, gdzie prowadzona jest mechaniczna obróbka metalu, a także innych materiałów.
W przypadku zawodu operator obrabiarek skrawających zajęcia praktyczne odbywają się na terenie szkoły w Centrum Kształcenia Zawodowego na doskonale wyposażonych stanowiskach warsztatowych. Na wyposażeniu naszej placówki znajduje warsztat mechaniczny wyposażony również w obrabiarki CNC oraz nowoczesna spawalnia.
ATUTY SZKOŁY
1. Nowoczesna baza dydaktyczna w pracowniach szkolnych i warsztatowych:
- komputerowych, językowych, zawodowych,
- programowania i obsługi obrabiarek cnc, pracowni obróbki skrawaniem, pracowni instalacyjnej, spawalni i innych.
2. Profesjonalna kadra pedagogiczna.
3. Szeroka współpraca z pracodawcami i ośrodkami edukacyjnymi w Powiecie Dzierżoniowskim a także w kraju i za granicą.
4. Bogate doświadczenie pedagogiczne, zdobyte dzięki krajowym i międzynarodowym projektom edukacyjnym.
5. Przyjazna atmosfera nauczania i wychowania; wsparcie pedagoga, psychologa, doradcy zawodowego oraz dyrekcji.
OFERTA DODATKOWA
Oprócz obowiązkowych zajęć dydaktycznych oferujemy szeroką ofertę zajęć dodatkowych, w ramach których uczniowie mogą rozwijać swoje zdolności i zainteresowania, lepiej przygotowywać się do egzaminów końcowych oraz zdobywać nowe ciekawe doświadczenia, poznawać inne kraje i nowych ludzi.
Dzięki dużemu zaangażowaniu nauczycieli i wspieraniu motywacji uczniów z roku na rok poprawiamy wskaźniki zdawalności egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie.
Ważnym atutem szkoły jest modernizowana baza do prowadzenia zajęć sportowych - od roku 2010 jesteśmy w posiadaniu kompleksu boisk "Orlik 2012", składającego się z boiska do piłki nożnej oraz boiska wielofunkcyjnego do siatkówki i koszykówki.
Dzięki pracy animatora sportu boisko jest udostępnione dla całej społeczności lokalnej.
W szkole odbywają się:
1. Zajęcia sportowe odbywają się w ramach Szkolnego Klubu Sportowego:
- zajęcia sprawnościowe i samoobrona,
- zajęcia na pływalni Aquarius,
- zajęcia na siłowni.
Obowiązkowe i dodatkowe zajęcia z wychowania fizycznego odbywają się na boisku "Orlik 2012", w szkolnej siłowni, salce tenisa stołowego oraz na hali sportowej OSiR-u przy ulicy Bankowej. Zajęcia z samoobrony są realizowane w „klasach mundurowych”.
2. Wycieczki integracyjne i krajoznawcze, które organizowane są w ramach zajęć rekreacyjnych z wychowania fizycznego.
3. Zajęcia z zakresu orientacji zawodowej u szkolnego doradcy zawodowego. Zajęcia te obejmują:
a) rozmowy indywidualne z uczniem na temat zainteresowań zawodowych, przeprowadzanie testów preferencji zawodowych, testów zainteresowań zawodowych, testów na kreatywność.
b) poradnictwo grupowe - nt:
- planowania kariery zawodowej i ścieżki edukacyjnej,
- sposobów aktywnego poszukiwania pracy,
- zawodów przyszłości,
- piramidy kariery,
- umiejętności przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej,
- autoprezentacji w procesie kwalifikacyjnym,
- pisania dokumentów - List motywacyjny i CV.
c) planowanie własnej ścieżki edukacyjnej.
d) planowanie własnego rozwoju zawodowego.
e) poznawanie grup zawodowych, zawodów z przyszłością.
4. W latach 2019-2021 szkoła realizowała projekt "Zdobyte doświadczenie - szansą na zatrudnienie", w ramach którego odbywały się zajęcia specjalistyczne dla uczniów, zajęcia z doradztwa zawodowego, kursy kompetencji zawodowych, staże zawodowe w firmach. Był to projekt będący kontynuacją wsparcia kształcenia zawodowego we wcześniejszych projektach. Od roku 2016 szkoła realizowała takie projekty edukacyjne jak: "Zawodowy Dolny Śląsk", "Klucz do zawodu - dostosowanie szkolenia zawodowego szkół Powiatu Dzierżoniowskiego do potrzeb rynku pracy" oraz "Czas na zawodowców". Uczniowie wyjeżdżali na zajęcia na Politechnikę Wrocławską, odbywali staże zawodowe u pracodawców, uczestniczyli w zajęciach specjalistycznych w szkolnych pracowniach zawodowych. Dodatkowo uczniowie brali udział w kursach kwalifikacyjnych: kurs uprawnień elektrycznych, kurs operatora wózków widłowych, kurs spawania, kurs wizażu. Planowana jest realizacja kolejnych podobnych projektów edukacyjnych.
We wrześniu 2020 r. rozpoczęliśmy realizację projektu skierowanego do uczniów różnych klas technikum pn. "Wspieramy zawody przyszłości w szkołach województwa dolnośląskiego".
We wrześniu 2021 r. rozpoczęliśmy realizację kolejnego projektu w klasach technikum pn. "Dodatkowe kwalifikacje i doświadczenie stażowe gwarancją zatrudnienia".
Od stycznia 2024 r. rozpoczęliśmy realizację kolejnych projektów edukacyjnych "Międzypowiatowa droga do edukacyjnego sukcesu szkół zawodowych powiatów dzierżoniowskiego,kłodzkiego i świdnickiego", "Nowoczesne kształcenie zawodowe – nowe możliwości”, „Szansa dla wszystkich – program podniesienia wyników maturalnych uczniów dolnośląskich szkół”.